Tunus muhalefetinden “siyasi tutuklara” destek gösterisi

Tunus’ta muhalefetin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi, 11 Şubat’tan bu yana “ülke güvenliğine karşı komplo kurmak” suçlamasıyla tutuklanan siyasiler, medya mensupları ve iş adamlarına destek için gösteri düzenledi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin çağrısıyla düzenlenen gösteri, başkent Tunus’un merkezinde yer alan Habib Burgiba Caddesi’nde yer alan Tunus Tiyatrosu önünde gerçekleştirildi.

Tutukluların fotoğraflarını taşıyan göstericiler, “Kahrolsun darbe”, “Diren, diren, diren” “Anayasa özgürlük ve ulusal onur içindir” şeklinde sloganlar attı.

Cephenin lider kadrosunda yer alan eski Sağlık Bakanı Abdullatif Mekki, gösteride yaptığı konuşmada, “Bu fiili durumu (tutukluların) iktidara hatırlatmak ve tutuklu yargılananların hangi kanıtlar ile neden tutuklandıklarına ilişkin bilgi talep etmek için burada toplandık. Tutukluları suçlayacak yeterli delil olmadığı için mahkemelerin onları serbest bırakmaktan başka çaresi yok.” ifadelerini kulandı.

Cezaevindeki aktivistlerin hayatlarını Tunus için savaşarak geçirdiklerini belirten Mekki, vatanseverlerin terörle mücadele kapsamında tutuklanmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Tunus’taki “siyasi tutuklamalar”

Tunus’ta 11 Şubat itibarıyla siyasiler, gazeteciler, aktivistler, hakimler ve iş insanlarını kapsayan gözaltı dalgası başlatıldı.

Gözaltılar “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak” suçlamasıyla Nahda Hareketi’nin eski yöneticilerinden Abdulhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi yöneticilerinden Hiyam et-Turki ve iş insanı Kemal Latif ile başladı. Söz konusu üç kişi, sorgularının ardından tutuklandı.

Nahda Hareketi, 14 Şubat’ta Nahda Genel Başkan Yardımcısı ve eski Milletvekili Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Yönetmeni Nureddin Butar’ın gözaltına alındıktan bir süre sonra tutuklu yargılanacaklarını duyurdu.

Nahda lideri Raşid el-Gannuşi’nin 16 Şubat’ta gözaltına alınan eski Ofis Müdürü Fethi Kemmun’un da 24 Şubat’ta “kara para aklama” suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına karar verildi.

Tutuklananlar arasına şubat sonunda Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam eş-Şabi, Ulusal Kurtuluş Cephesi üyelerinden Anayasa Profesörü Cevher bin Mübarek, siyasi aktivist Şeyma İssa ve eski Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi de katıldı.

Son olarak Nahda Hareketi yöneticilerinden El-Habib el-Luz, “Tunuslu gençlerin çatışma bölgelerine gönderildiği” iddiasıyla 3 Mart’ta gözaltına alınmasının ardından tutuklandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkede bazı siyasilerin, “devletin güvenliğine karşı komplo kurma” ve “ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar”dan ötürü gözaltına alındığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir