BDS Türkiye, Tel Aviv belediyesi ile olan ilişkilerini kesmesi için İzmir Belediyesiyle görüştü

İZMİR – BDS Türkiye, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları sürerken İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Tel Aviv Belediyesi ile kardeş kent protokolünü iptal etmesi yönünde karar alması için görüşme talebinde bulunmuştu. Belediyeden gelen olumlu yanıt üzerine BDS Türkiye, siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile beraber bugün bir görüşme gerçekleştirdi. Heyet, Belediye Başkanı Tunç Soyer’e iletilmek üzere taleplerini Başkan Vekili Mustafa Özuslu’ya bildirerek hazırladıkları metni teslim etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 20 Ekim tarihli bir konuşmasında yer alan “Bir hastane de dahil olmak üzere birçok sivil yerleşimin ve oradaki masum canların, çocukların hedef alındığı İsrail’in Gazze saldırılarını şiddetle kınıyorum. Masum canların, özellikle bebeklerin, çocukların katledilişini uzaktan seyretmek, hepimizin yüreğini parçalıyor” sözleri hatırlatılarak Barcelona Belediyesi ve Kent Meclisi’nin yakın zamanda aldığı karara benzer biçimde hareket etme beklentileri dile getirildi.

Son haftalarda dünyanın gözü önünde, Filistin halkının ağır bir katliama maruz kaldığı ve işgal devleti İsrail’in savaş suçlarını açıkça işlediğinin dile getirildiği toplantıda “Filistin halkının haklarını tanıması için İsrail’e uluslararası boykot yaptırımlarının geri çekilmesi ve yaptırımlar hareketine destek verilmesi gerektiği” ifade edildi. Tel Aviv kentinin, Filistin halkının tarihsel Yafa kenti üzerinde ve onu yok ederek kurulduğuna vurgu yapan heyet, Tel Aviv belediyesi ile ilişkilerini keserek İzmir Belediyesinin Akdeniz’de barışa ve özgürlüğe katkı sunmasına acil ihtiyaç olduğu dile getirdi.

Olumlu bir havada geçen görüşmede başkan vekili Mustafa Özuslu talepleri ilgili makamlara taşıyacağını ve ivedilikle işleme alınacağını heyete bildirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir