İsrail ve Katar anlaştı: Gazze’deki rehinelere ilaç gönderilecek

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi, Katar ve İsrail Dış İstihbarat Teşkilatı Mossad yetkilileri arasında yapılan görüşmelere ilişkin bilgi vererek, Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın Gazze Şeridi’nde alıkoyduğu rehinelere ilaç temin edileceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, açıklamada, Katar ve İsrailli yetkililerin Gazze’de tutulan rehinelere, İsrail’in ilaç göndermesi konusunda anlaştığı bildirildi. Buna göre, ilaçların Gazze’deki rehinelere ‘gelecek birkaç gün içinde’ ulaştırılması bekleniyor. Açıklamada, rehinelere 7 Ekim’den bu yana ilk defa ilaç temin edileceği bilgisi de paylaşıldı.

Rehinelerin ailelerini temsilen kurulan Rehine ve Kayıp Aileleri Forumu’ndan yapılan açıklamada ise ‘ilaçların rehinelere ulaştığına ilişkin görsel kanıt’ talep edileceği ifade edildi. Açıklamada, rehinelerin ‘kapsamlı tıbbi tedaviye de ihtiyacı olduğu’ belirtildi.

DSÖ: ŞİFA’YA YAKIT VE TIBBİ MALZEME ULAŞTIRILDI

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da Gazze’nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi’ne yakıt ve tıbbi malzeme ulaştırıldığını duyurdu.

Ghebreyesus, X (eski adıyla Twitter) sosyal medya platformunda, Şifa Hastanesine ulaşan yardımlara ilişkin açıklama yaptı. Ghebreyesus, 2 haftadan uzun bir süre sonra Gazze’nin kuzeyinde bulunan Şifa Hastanesi’ne 1000 travma ve 100 diyaliz hastasının tedavilerinde kullanılmak üzere yakıt ve tıbbi malzeme ulaştırmayı başardıklarını ifade etti.

Hastanenin 40 yataklı yoğun bakım ünitesi, acil servis, kadın doğum ve jinekoloji hizmetleri, sınırlı sayıda hemodiyaliz ünitesi, temel laboratuvar ve radyoloji hizmetleri ile tekrar hizmet vermeye başladığını bildiren Ghebreyesus, hastanede hizmetlerin kısmen yeniden başlamasıyla yakıt tüketimi ve tıbbi malzeme ihtiyacının artacağına dikkat çekti.

Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının hastalara hizmet sağlayabilmesi için tıbbi malzeme, yakıt, gıda ve su dağıtımında ‘sürekli ve güvenli erişime’ ihtiyaç olduğunu belirtti.

‘AKSA ŞEHİTLERİ HASTANESİ’NDE SAĞLIK HİZMETLERİ DURMAK ÜZERE’

Gazze’deki hükümetin medya ofisinin Telegram hesabından yapılan bir açıklamada ise Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Aksa Şehitleri Hastanesi’nde yakıt tükendiği için sağlık hizmetlerinin durmak üzere olduğu bilgisi verildi.

Hastaneye yakıtın 11 Ocak Perşembe günü öğleden sonra gelmesi gerektiği ancak hâlâ yakıtın ulaşmadığı kaydedilen açıklamada, elektrik jeneratörlerinin durması halinde özellikle yoğun bakım ve çocuk bölümlerinde ölümlerin yaşanabileceği vurgulandı.

“İlgili tarafların ertelemesi, hastaları ve çocukları kritik bir aşamaya soktu” ifadelerine yer verilen açıklamada, yoğun bakım ünitesi ve çocuk bölümündeki hastaların kaybedilmesi durumunda ilgili tarafların sorumlu tutulacağı kaydedildi.

FİLİSTİN KIZILAYI: TÜM EKİPLERİMİZLE İLETİŞİM KESİLDİ

Filistin Kızılayı ise İsrail saldırıları nedeniyle iletişim ve internetin kesilmesi sonucunda Gazze Şeridi’nde bulunan tüm ekipleriyle iletişimin kesildiğini bildirdi. Filistin Kızılayı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, iletişimin kesilmesinin ambulans ve ilk yardım ekiplerinin yaralılara kısa sürede ulaşmasını engellediği belirtildi.

Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren iki Filistinli telekomünikasyon şirketi, kısa süre önce Gazze Şeridi’nin çoğu yerinde iletişim ve internet hizmetlerinde kesinti yaşandığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir